Samstag, 26. Januar 2013

"Колишня ув’язнена Аушвіцу вишила для музею «Символ надії» by Khrystyna Zanyk

Колишня ув’язнена «Концтабору Смерті» українка Анастасія Гулей подарувала власноруч вишиту картину директору меморіального музею «Аушвіц-Біркенау» (Освенцім) Петру Цивінському.

Свою роботу, яка буде розміщена серед інших мистецьких спогадів та рефлексій колишніх в’язнів, пані Анастасія назвала «Символ надії».

- Символ Освенциму – троянда, яка виросла на розвалинах крематорію. Я його трохи інтерпретувала зі своїх вражень, - розповідає вона.

Коли нас привезли до Освенциму із тюрми Тарнова, була ніч. І ведуть до центрального входу. Бачимо, на протязі мабуть кілометру, горять електричні лампочки, немов безкінечно. Не так хаотично, як місто: там одна, там інша, а всі на одному рівні.
І ми питаємо поста, що нас вів (а він розумів мову): «Was ist das?». А він: «Увидишь». Питаю: «Це фабрика? Завод?». 




Нічого не сказав. Але коли прийшли в табір, уже побачили, що це таке. І я цю троянду взяла в такий обвідок, і він для мене – як ті лампочки електричні на цій сітці.

А потім розказували дівчата, які на рік-два раніше за мене потрапили, що коли будували ці крематорії, там стільки жертв було! Їх не хоронили, а топтали тіла. І вже коли зробили крематорії, обсипали, там знизу з землі виходила кров. І я зробила це у виглядів ніби хрестів, ніби крові з землею. Ось таке враження. А все інше – як на символіці. З-за колючого дроту троянда росте. Символ надії».

Під час міжнародної зустрічі молодих журналістів з 11 країн світу та колишніх в’язнів з директором музейного комплексу учасники мали змогу поспілкуватись про організацію роботи музейного комплексу, а пізніше відвідати адміністративні будівлі «Аушвіц-І» та табір «Аушвіц-Біркенау».

В рамках проекту «Крупним планом 2013 – Щоб пам’ять жила», який реалізовує «Максиміліан-Кольбе-Верк», 20 молодих журналістів з понад десяти країн світу приїхали в Освенцим (Польща), щоб отримати унікальну можливість не лише відвідати музейний комплекс «Аушвіц-Біркенау», а провести тиждень та поспілкуватись з колишніми в’язнями цього концтабору і на основі цього зробити свої журналістські матеріали. Друга частина проекту відбудеться з 4 по 8 березня в Фюрстенберзі на місці колишнього концтабору «Равенсбрюк» (Німеччина).

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen